Delicious
Digg
Twitter
Facebook

Novo poročilo o stanju svetovnih rek

Mednarodno leto biotske raznovrstnosti

Znanstvena revija Nature je objavila novo poročilo o stanju svetovnih rek, ki razkriva da je ogroženih vsaj 65 odstotkov svetovnih rečnih habitatov, katerim grozi izguba biotske raznovrstnosti zaradi izpostavljenosti rizičnim dejavnikom kot so industrijsko onesnaževanje, rečne zajezitve, kmetijske in gospodinjske odplake, izguba obrežnega habitata rek ter invazivne vrste.

Študija se osredotoča na raziskavo 23 različnih dejavnikov stresa, s katerim se soočajo reke - od gostote živine, potencialne stopnje zakisanja do pritiska ribogojstva. Žal pa zaradi pomanjkanja podatkov ni mogoče oceniti onesnaževanja s strani rudarske in farmacevtske industrije kar lahko pomeni, da je situacija še mnogo slabša kot jo razkriva študija.

Čeprav je večina svetovnega prebivalstva odvisna od podzemnih vodnih zalog in reke predstavljajo le majhen odstotek površinskih vodnih zalog, pa nepremišljeni posegi v njihov tok povzročajo številne težave predvsem zaradi nevarnosti poplav in erozije ter prekinjenih migracijskih poti rib, ki so ključnega pomena za prehrano lokalnega prebivalstva in biološko ravnotežje ekosistemov.

Poročilo poudarja nujnost uvedbe premišljenih dolgoročnih ukrepov in trajnostnih strategij upravljanja rek, saj je pogosto učinkovitejše prepoznavanje in omejevanje nevarnosti na lokalni ravni kot pa veliki in dragi projekti upravljanja vodotokov. Vodja raziskave profesor Charles Vörösmarty zato poudarja nujnost mednarodnega spremljanja svetovnih zalog vodnih virov in ratifikacijo mednarodnih protokolov o čisti pitni vodi kar bo v prihodnosti lahko preprečilo drage spore, ki bodo nastali zaradi spremenjenih razmer na področju svetovnih vodnih virov.

Foto: Dare Brenko.

Vir: http://www.nature.com/news/2010/100929/full/news.2010.505.html?s=news_rss

KOMENTIRAJ

Za komentiranje morate biti prijavljeni.

KOMENTARJI