Kako uporabljati WordPress?


WordPress je že nekaj let najbolj priljubljen sistem za urejanje spletnih vsebin, in prav nič ne kaže, da bi se v naslednjih letih to spremenilo. Gre za brezplačen sistem, na katerem temelji več milijonov spletnih strani širom celega sveta, prostovoljni razvijalec pa je lahko kdorkoli, ki bi ga to utegnilo zanimati. WordPress odlikujejo predvsem tri značilnosti: brezplačnost, preprostost uporabe in visoka prilagodljivost sistema.

Vsak, ki želi uporabljati WordPress, se najprej sooči z vprašanjem, kako sistem sploh namestiti na strežnik. Načinov je več, običajno pa za lažjo namestitev poskrbijo ponudniki gostovanja, ki v nadzorni plošči (npr. cPanel) ponudijo možnost hitre namestitve. V tem primeru je potrebno izpolniti zgolj nekaj osnovnih polj ter klikniti na gumb »Namesti«. Nato le še počakamo trenutek ali dva in sistem nas obvesti, na katerem URL naslovu si lahko ogledamo našo novo WordPress spletno stran ter na katerem naslovu se lahko prijavimo v administracijo. Namestitev prek nadzorne plošče je tako preprosta, da vam zagotovo ne bo povzročala niti najmanjših težav.

wordpress

Ko se boste prijavili v administracijo, boste morda najprej nekoliko zmedeni. Toda že po prvih nekaj minutah ali urah klikanja vam bo postalo jasno, da WordPress še zdaleč ni zahteven za uporabo. Vse je povsem intuitivno, poleg tega pa je potrebno omeniti tudi dejstvo, da je administracija na voljo v slovenskem jeziku. Izgovor, da sistema ne boste znali uporabljati, ker vam angleščina ne leži najbolje, torej ne pride v poštev.

WordPress je zelo zmogljiv sistem, ki že v osnovi ponuja marsikatero nastavitev. Seveda pa vsi ljudje nimajo povsem enakih zahtev, zato je bilo potrebno razviti možnost za nadgradnjo. V ta namen so bili predstavljeni vtičniki, s pomočjo katerih sistemu dodajamo nove funkcionalnosti. Nekateri vtičniki so zelo preprosti za uporabo, saj jih je le potrebno namestiti, spet drugi pa zahtevajo malce raziskovanja in ustreznih nastavitev.

Kako pa je z grafičnimi predlogami? Zelo podobno kot z vtičniki. Grafično predlogo si enostavno izberete in namestite kar znotraj WordPress administracije, kar pomeni, da lahko dizajn svoje spletne strani prilagodite v le nekaj sekundah. Tako vtičniki kot grafične predloge so na voljo brezplačno, seveda pa obstajajo tudi plačljive različice, ki običajno ponujajo še dodatne funkcionalnosti. Brez skrbi, za klasično predstavitveno spletno stran bodo brezplačni vtičniki povsem zadostovali.

Ste namestili WordPress, zdaj pa bi radi izkoristili ves njegov potencial? Svetujemo vam, da si ogledate WordPress navodila za uporabo, s pomočjo katerih boste kmalu postali pravi spletni mojster. Navodila in vodiči vam bodo v veliko pomoč pri izdelavi točno takšne spletne strani, kakršno ste si že dolgo želeli.

Nedavne objave